ANNOUNCEMENTS
 

SWIMMING BEGINS ON APRIL 2018
 

CANCELLATIONS
There will be no swimming on holidays, expected storms or on notification of lightning.

 

NAPSAC TEAM SELECTED
JAN 23 & 25 2018

NAPSAC DATES

James Wedderburn 
ZONE     
Monday February 19th 2018

 

QUARTER FINALS
March - Monday- 5th 2018

 

SEMI FINALS
March -Wednesday-14th 2018

 

FINALS
March -Thursday-22nd 2018

INFANT SPORTS
February 23

CROSS COUNTRY
February 27

JUNIOR SPORTS

March 2nd

NAPSAC DATES
See above

Term1

 

FRI OCT 27, 09:30 AM
 

LUTHER THORNE CROSS COUNTRY
Luther Thorne School

FRI OCT 27, 10:30 AM
 

CRICKET 
Wildey Gymnasium

THUR NOV 02, 10:30 AM
 

NSC CROSS COUNTRY
Wildey Gymnasium

TUE NOV 07, 11:30 AM
 

SWIMMING SEMIFINALS
Aquatic Centre

TUE NOV 14 11:30 AM
 

SWIMMING FINALS
Aquatic Centre

WED DEC 4-8, 9:30 AM
 

BADMINTON
Wildey Gymnasium

DEC 08, 09:30 AM
 

GIRLS FOOTBALL
Astro turf. Wildey

PHYSICAL EDUCATION

TEACHER

Vincent Smith

SWIMMING PROGRAMME 

j1 & top classes

The Programme

Posted 2018

-The duration of the swimming programme is two years.

-Swimming is compulsory for all Tops and all J1 classes.

-The classes are divided into three groups; beginner, intermediate &  advance.

-Our qualified coaches are listed below.

-Outstanding swimmers are promoted to an advance group at the end of each term.

-Swimmers are asked to tryout for the school team. 

-

Swimming Certificate

A swimming achievement certificate is presented to all swimmers at the end of each year.

Volunteer Training

What is required?

IN-WATER ASSISTANCE

In water volunteers correct technique, body alignment and posture through contact. 

ON-DECK ASSISTANCE

1.On deck volunteers instructs the group based on the objectives of the program. 

2. You will assist with changing in the bathrooms.

Coaches 

RUSSELL WALTON

Russell is a certified swim coach (Hungary). He currently works as swim coach for the National Sports Council of Barbados Old Scholar of the St. Gabriel's School.
Represented Barbados in Swimming.
National Sports Council Swim Coach: since 1997 .
Barbados Goodwill Games Head Coach 2012. Assistant Coach 2008/9/10/11/17.
CISC Assistant Coach 2012

Goodwill Games.

Akela Roach

Akela is a certified level 1 coach (Coaching Association of Canada)

RONALDO

Ronaldo is a registered swim coach with the Cuban Swimming Association. He currently works as a swim coach for the National Sports Council of Barbados.

Read more below

FAQs

Term 2

 

Next Term 3

 

Physical Education Department

Term 2: Jan -Mar 2018

SPORTS ​UPDATE

OUR NAPSAC CHAMPIONS

SIGN UP 

Track Team 

Selection

TUES & THURS

12.30pm

LONG JUMP

MONDAYS

12.30pm

CHESS TEAM WON BRONZE

Chess:   At the Annual Providence Chess Tournament held Monday, March 19th 2018 at Providence Elementary School, St. Gabriel’s had three teams in the tournament which fielded 19 teams from ten schools.  Our results are as follows: 
 
Team A, captained by Dominic Marquez (J4L), placed 3rd with 30 points.  Other team members were:  Devon Ewing-Chow (J4T), Jared Kong (J4L); Jack Hutton (J2C), Christopher Smith (J3G) and Alec Welch (J2B). 
 
Team B placed 6th with 26 points.  Team members were:  Jaydon Alleyne (J3G), Elliot Anselme-Peretz, (J2C); Kehnan Dahoma (J3G), Sayid Hinds (J2B), Daniel Prestwich (J4L) and Luc Valere Sobrian (J2C).
 
Team C led by Johnann Foster (J2C), placed 13th with 22 points.  Team members included Adriel Bayrd (J3G), Kahlan Croney (J3D), Drew Ewing-Chow (J3G), Hamilton Yarbrough (J1R) and Walton Yarbrough (J2B).
 
Congratulations and thank you to all the students who participated in the Tournament.
 
Thank you to Mr. Terry Farley and his assistant Mr. Kemp Lynch for their dedication to the School’s Chess teams, to all parents who supported the teams and to Mr. Smith (P E Teacher

Meet the Track & Field Team

NAPSAC TICKETS INFO: TBA

SPORTS EVENTS 2018

As we conclude our internal athletics events – Cross Country, Cricket Ball Throw, Infant, Junior and Nursery Sports Days, congratulations go to all the pupils who demonstrated such a wonderful spirit of participation and a huge thank you to all parents and guardians for their support.  Please remember that Sports at St. Gabriel’s is more than about winning – there are so many other skills that children learn through sports

Junior Sports Day

Individual Junior Sports Trophy / Medals Winners 2018
 
       BOYS                                                                      GIRLS                                                     J1 -1st Noah McCollin, Nicholas Olton                     Zahra Ashby                                            2nd Levi Griffith                                                          Hailey Brathwaite                              3rd Arian Rogers                                                         Alyssa Drayton, Jahzara John
 
J2 -1st Kayode Ache-Mottley                                      Jaiya Simmons                                    2nd Nathan Jordan                                                     Adia Lewis                                              3rd Noah Jordan                                                         Amber Conliffe
 
J3 -1st Joshua Connell, Jules O’Garro                        Kenya Corbin, Alyssa Daniel           2nd Elliot Anthony                                                       Alise Gilkes                                       3rd Kris Highland                                                         Eden Haynes-John
 
J4 1st Teashawn Ottley                                                Alyssa Seale                                       2nd Fynn Armstrong                                                    Skye Parris                                           3rd Tytan Hinkson                                                        Azara Husbands
 
 
Victor Ludorum:   Teashawn Ottley -                          Victrix Ludorum:  Alyssa Seale -        J4I (33 points)                                                                 J4L (31 points)
 
The final Points were:  1st place: 
St. Patrick's (Green) 410 points, 2nd:  St. Alban (Blue House) 363 points, 3rd:  St. Martin (Yellow House) 353 points and 4th:  St. Francis (Red) - 229 points

CHAMPIONS

ST. PATRICK'S 
GREEN HOUSE

Infant Sports day

Infants Sports Day – Friday, February 23 2018 There was a wonderful turn out from the parents of the Infant Department.  The children participated very well and were cheered on in fine style.

Inter-house Cricket Ball Throw

1st St. Francis (Red Team) 22 points 2nd St. Patrick (Green Team) 18 points 3rd St. Martin (Yellow Team) 14 points 4th St. Alban (Blue Team) 12 point

Inter-house Cross Country Results

Cross Country 2018 – Tuesday, February 27th A terrific effort and well done to all of the children who made it past the finish line in this year’s annual Cross Country event.  Thankfully the weather co-operated and a good morning was had by all.  The results and points listed below are inclusive of participation points for each team.

1st St. Patrick (Green Team) 112 points 2nd St. Martin (Yellow Team) 105 points 3rd St. Alban (Blue Team) 103 points 4th St. Francis (Red Team)   78 points
 
Winner of the Pauline Hall Cross Country Shield –
St. Patrick (Green team) as the team with the most participants who placed 1st, 2nd, 3rd or 4th.

NAPSAC video 

Jules & Tytan are top NAPSAC athletes

Photos compliments the Nation News

NAPSAC

ZONE results

The St. Gabriel’s School sent a small contingent of 24 athletes to the NAPSAC competition on Monday 19th February 2018. We have four of our athletes placing in the top eight of seven events with hopes of doing well in the quarter finals. All the athletes did their best on the day and improving their general performance. Congratulations to all who represented the school. Thank you to the parents who came and supported the team.

Place- Name                                                       -Points

Girls Long Jump Under 11                                                 6 Simmons, Jaiya;                                                     3

Boys 100 Meter Dash Under 11                                  

7 Ogarro,Jules;                                                          2

Boys Long Jump Under 11                                            

1 Ogarro, Jules;                                                         10

Boys Cricket Ball Throw Under 11                              

2 Ogarro, Jules;                                                         8

Boys 400 Meter Dash Under 13                                  

4 Hinkson, Tytan;                                                     5

Boys 800 Meter Run Open                                           

1 Hinkson, Tytan;                                                    10

Boys 800 Meter Run Open                                           

7 Armstrong, Fynn                                                   2

NAPSAC

1/4 Finals results

READ MORE>>

Place:  Name                                   Dist/time    Place

  Boys Long Jump Under 11                                            

4          Ogarro, Jules;                        4.13m         4th overall

  Boys Cricket Ball Throw Under 11                              

1          Ogarro, Jules;                      53.27m       1st overall                  Boys 400 Meter Dash Under 13                                  

11        Hinkson, Tytan;                1:07.84         11th overall 

  Boys 800 Meter Run Open                                           

1           Hinkson, Tytan;                2:35.23         1st overall                                  1:07.84

NAPSAC

1/2 Finals results

Place:  Name                                   Dist/time    Place

  Boys Long Jump Under 11                                            

4          Ogarro, Jules;                        m      Advanced to finals

  Boys Cricket Ball Throw Under 11                              

1          Ogarro, Jules;                      m      Advanced to finals                  Boys 400 Meter Dash Under 13                                  

11        Hinkson, Tytan;               sustained injuries

  Boys 800 Meter Run Open                                           

1           Hinkson, Tytan;                m        Advanced to finals           1:07.84

NAPSAC

Finals results

The Pine Hill National Association of Primary Schools’ Athletics Championship (NAPSAC) – Finals Report St. Gabriel’s had two athletes in the Finals of the 2018 Pine Hill National Association of Primary Athletics Championship (NAPSAC).  
 
• Jules O’Garro (J3D) once again made it to the NAPSAC finals!  He competed in two events - the Under 11 Cricket Ball Throw and Long Jump, and placed where he placed 1st in both events. 
 
• Tytan Hinkson (J4T) also made it to the Finals, competing in the 800 m Under 13.  Tytan placed 2nd - winning the Silver medal.  
 
Well done, Jules and Tytan!
 
Thank you to Mr. Vincent Smith, P E Teacher, Coach Arthur Yarbrough who assists Mr. Smith,  and the many parents who supported the team during this year’s NAPSAC competition

Term 2 2018

Next

© 2018 St. Gabriel's School: Barbados. 246-436-6078 /426-6453

email : stgabrielschoolbarbados@gmail.com